GÜNEY ASYA DEPREMİ

 SUMATRA - ANDAMAN ADALARI

Büyüklük Mw=9.0 Ms=8.9
(
dünyada kaydedilen en büyük 5. deprem)
Tarih 26 Aralık 2004 
(07:58:53 yerel saat)
Koordinatlar 3.30 N   95.78 E
Derinlik 28.6 km
Scalar Moment 3.95e+29
Fay düzlemi Doğrultu:329 Eğim:8 Kayma:110

 

 

 

Kaynak: Doç.Dr.Oğuz ÖZEL (Y.T.U. Doğa Bilimler Araştırma Merkezi)

 

Tsunami Nedir?

Japonca'da "liman dalgası" anlamına gelen tsunami sözcüğü; okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasını temsil eder

Tsunami sözcüğü, dünya dillerine 15 Haziran 1896'dan sonra girmiştir. Japonya'da, 21000 kişinin hayatını kaybettiği Büyük Meiji Tsunamisi'nden sonra Japonlar'ın yaptığı yardım çağrılarıyla dünya dillerine kendiliğinden yerleşmiştir.

Tsunamiden sonra oluşan dalganın diğer deniz dalgalarından farkı; su zerreciklerinin sürüklenmesi sonucu hareket kazanmasıdır. Derin denizde varlığı hissedilmezken, sığ sulara geldiğinde dik yamaçlı kıyılarda ya da V tipi daralan körfez ve koylarda bazen 30 metreye kadar tırmanarak çok şiddetli akıntılar yaratabilen bu dalga; insanlar için deprem, tayfun, çığ, yangın ya da sel gibi bir doğal afet haline gelebilmektedir.

Tsunami ilk oluştuğunda tek bir dalgadır ancak kısa bir süre içerisinde üç ya da beş dalgaya dönüşerek çevreye yayılmaya başlar. Bu dalgaların birincisi ve sonuncusu çok zayıftır ancak diğer dalgalar etkilerini kıyılarda şiddetli biçimde hissettirebilecek bir enerjiyle ilerlerler. Bu nedenle depremlerden kısa bir süre sonra kıyılarda görülen yavaş ama anormal su düzeyi değişimi ilk dalganın geldiğini gösterir. Bu değişim, arkadan gelecek olan çok kuvvetli dalgaların ilk habercisi de olabilir.
Kaynak: Bilim Teknik

 

 

Nasa'dan Çok İlginç Bir Simulasyon

Nasa'nın aşağıdaki linkine tıkladığınızda aşağıdaki şeklin bir simulasyonunu göreceksiniz. İlginç olan 2004WV14 adı verilen bu asteroidin ve dünyanın yörüngeleri 26 Aralık 2004 günü (Güney Asya depreminin olduğu gün) tam çakışıyor. Çekim gücü ya da dünyaya etkisi nedir bilmiyorum ama Pasifik okyanusuna büyükçe bir meteorun (asteroidden kopan parçalar) düştüğü söylentileri, Sumatra - Andaman Adaları depremi, ülkemizi de etkileyen Akdeniz'deki su çekilmeleri, yüksek basıncın Akdeniz'de bu kadar uzun süre kalması ve bu gibi olaylar bu asteroidin etkisi olarak değerlendirilebilir mi diye bir soru aklları çeliyor. Simulasyonu izleyin, gerçekten de insanın kafasında soru işretleri bırakıyor.

http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/db?name=2004+VW14

Kaynak: Avni Dinçer (Webmaster)

 

Güney Asya Depremi
Gündüzleri 2 milisaniye Kısalttı

Şiddetli Güney Asya depreminin Dünya üzerindeki etkileri ölçülüyordu. Nitekim, bu sarsılma sonrası Kuzey Kutbu'nun 2,5 santimetre kaydığı, yerkürenin çok az da olsa, küre formuna bir nebze yaklaştığı ve de gündüzleri 2,68 milisaniye kısalttığı NASA tarafından açıklandı.. Her türlü kitle hareketinin Dünya'yı etkilediğini belirten bilim adamları, Çin'in bitirmeyi planladığı dev baraj projesinin de ters bir etkisi olacağı örneğini verdiler. 40 kilometreküp hacmindeki barajın günleri 0,06 ms uzatması bekleniyor.

 

Deniz neden çekildi?

Dünya eksenini sarsan Güney Asya depremi sonrası, Türkiye'de de Ege ve Akdeniz'de yaşanan ciddi orandaki su çekilmelerini araştıran bilim adamları şaşkın: Daha önce bu boyutta çekilme yaşanmadı!

Önay Yılmaz

Türk bilim adamları, tüm Türkiye'de heyecan yaratan Ege ve Akdeniz'deki 'alışılmamış' su (deniz) çekilmelerinin sebebinin peşine düştü.


Akdeniz ve Ege'deki deniz çekilmelerinin, Güney Asya'da meydana gelen büyük depremden kaynaklanmış olabileceği üzerinde duran bilim adamları, "Su çekilmeleri, meteorolojik olaylar, gelgit etkisinin yanı sıra, Güney Asya'daki depremden de kaynaklanmış olabilir" görüşündeler. Bu büyük deprem nedeniyle Dünya'nın eksenindeki sapmanın bu su çekilmelerine neden olabileceğini kaydeden bilim adamları, yine de "Bunu söylemek için çok erken" görüşündeler.

 


'Bu biraz fazla oldu'

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı yetkilileri de, Ege ve Akdeniz'de durumun normale döndüğünü belirtti ve yurtdışı ölçümleri için yabancı bilim adamları ile irtibat kurulduğunu açıkladı.
Bu boyutta geniş çaplı bir deniz çekilmesinin daha önce yaşanmadığını belirten yetkililer, özetle konu hakkında şu görüşleri dile getirdi:
"Bu boyut biraz fazla oldu. Daha önce 20 - 25 santim olan bir şeydi; bu kez 40 santimlere çıktı. Bazı ifadelerde bunun 2-3 metre olduğu belirtildi, ancak bu doğru değil. 30 santimlik su seviyesi düşüşü belki yatay olarak 50 metreye tesir edebilir. Kayaların ortaya çıkması, teknelerin toprağa değmesi gibi sonuçlar, olayın her zamankinden biraz daha fazla olduğunu gösteriyor. Tabii bunun içinde astronomi, jeoloji, jeofizik gibi birçok disiplini ilgilendiren faktörler var. Örneğin yüksek basıncın bu bölgede bu kadar uzun süre kalması da çok normal değildi. Ay'ın gelgit etkisi de olabilir, ancak henüz incelemedik. Eksende hafif kaymadan bahsediliyor, ancak bunu maalesef tam detaylı bilmiyoruz. Etkisi olabilir ama henüz kesin bir şey söylenmiyor. Deniz eski haline dönüyor. Biz bunun kısa süreli anomali olduğunu düşünüyoruz. Araştırmalar sürüyor, ancak kesin neden henüz belli değil."
ABD'li bilim adamları, Güney Asya depreminin Dünya'nın ekseninde dönüşünü muhtemelen kalıcı şekilde hızlandıracağını ve bunun da günleri saniyenin 3 milyonda biri kadar kısaltacağını, ayrıca depremin dünyanın kendi ekseni üzerinde 2.5 santim yalpalamasına neden olduğunu açıklamıştı.

http://www.milliyet.com.tr/2005/01/19/yasam/axyas02.html

 

Tsunami Fotoğrafları

                       

.

.

.

.